Brak 7 godzin snu każdego dnia powoduje szybsze starzenie się i przybieranie na wadze

Sen jest czymś, co często zaniedbujemy. Przekładamy wiele spraw ponad niego i koniec końców wychodzi, że śpimy po 4 lub 5 godzin, a to za mało…

Jeżeli prowadzimy tak intensywny styl życia, prędzej czy później nasz organizm o sobie przypomni

7 godzin to norma dla dorosłego człowieka i gdy się do niej nie dostosujemy, odczujemy tego nieprzyjemne skutki zdrowotne. Niektóre z nich dają o sobie znać bardzo wcześnie!

#1 Za krótki sen zwiększa ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory

Badania odnoszą się do nowotworu jelit i piersi. Co ciekawe, te nowotwory często dotykają osoby, które śpią nieregularnie lub zbyt krótko.

nowotwór piersi
źródło: canva

#2 Skóra regeneruje się znacznie wolniej

Według badań University of Wisconsin słaby sen jest odpowiedziany m.in. za dłuższe gojenie się ran i powoduje wolniejszą regenerację skóry, co przekłada się na szybsze starzenie.

#3 Brak snu sprzyja przybieraniu na wadzę

Jeżeli jesteś wycieńczony, znacznie trudniej Ci utrzymać się w dyscyplinie. Masz zwiększoną potrzebę jedzenia fast foodów i jesteś bardziej podatny na impulsy. Naukowcy mówią, że prawdopodobnie odpowiedzialne są za to hormony, które poprzez brak odpowiedniej ilości snu, masz zaburzone.

#4 Po nieprzespanych nocach człowiek odczuwa samotność i lęk

Może brzmi to zabawnie, ale zmęczenie powoduje spadek nastroju, a ten przekłada się na niepokój, który powoduje bezsenność…

lęk
źródło: canva

#5 Brak snu powoduje złość

Niewysypianie się powoduje złość. Człowiek szybciej się denerwuje nawet na rzeczy błahe. To wszystko przez brak koncentracji. Niektóre badania potwierdzają, że niewysypianie się powoduje halucynacje.

Te pięć punktów mówi samo za siebie. Sen to zdrowie i należy dbać o jego dobrą jakość. Pamiętaj, by przed spaniem przewietrzyć sypialnię. Zadbaj o odpowiedni materac i pościel dobrej jakości. To inwestycja na lata, która dba o nasze zdrowie.

zdenerwowany mężczyzna
źródło: canva

Jeżeli będziesz miał dobre warunki na sen, wyrób w sobie nawyk dbania i jego długość. Pamiętaj, że dorosła osoba potrzebuje 7 godzin snu.