Co na gorączkę u dziecka – leki na bazie ibuprofenu czy paracetamolu?

ZANIM PRZECZYTASZ ARTYKUŁ ZAPRASZAM DO MOJEGO SKLEPU. MOŻNA KUPIĆ NP. TAKI FAJNY KUBEK, KLIKNIJ TU:

https://tataidzieciaki.pl/sklep/

Podawanie leków przeciwgorączkowych to najskuteczniejszy sposób na obniżenie temperatury ciała u małego dziecka. Wyjaśniamy, jakie leki podawać: te na bazie substancji czynnej ibuprofenu czy paracetamolu, i czy można je ze sobą łączyć?

przeciwgorączkowe. Czy można podawać je dzieciom? Oczywiście!

Od kiedy i jak często można podawać dziecku leki przeciwgorączkowe?

Leki na bazie paracetamolu można podawać niemowlętom od chwili urodzenia, a preparaty z ibuprofenem – po ukończeniu 3 miesiące życia. Leki na bazie paracetamolu można podawać co cztery godziny, ibuprofen zaś – co sześć.

Są one dostępne w dwóch postaciach: czopków albo płynu. Którą postać leku wybrać, to zależy od sytuacji. Jeśli malec jest spokojny, nie wymiotuje – można podać mu preparat w płynie. Jeśli natomiast zanosi się płaczem, lepiej zaaplikować czopek, gdyż nie ma wtedy ryzyka, że dziecko zwymiotuje lek.

Dawkę leku należy zawsze dopasować do wagi i wieku dziecka – szczegółowe informacje są podane na opakowaniu albo w ulotce preparatu.

Jak szybko i na jak długo działa lek?

Leki obniżające temperaturę zaczynają działać po około 20–30 minutach, czasem jednak na efekt trzeba czekać nawet do godziny.

Zdarza się, zwłaszcza na początku choroby, że działają za krótko, np. lekarz zalecił, by preparat przeciwgorączkowy podawać trzy razy na dobę, tymczasem malec już po 3-4 godzinach znów ma wysoką gorączkę. W takim przypadku nie wolno na własną rękę przekraczać zalecanej dawki leku, można jednak na zmianę stosować leki z dwóch różnych grup, to znaczy jeśli poprzednio malec dostał leki na bazie paracetamolu, teraz można podać mu tez z substancją czynną ibuprofenu. Warto jednak wcześniej skonsultować takie rozwiązanie z pediatrą.

Źródło: https://www.mjakmama24.pl/